• 444 1 762
  • eservishizmeti@gmail.com

Almanak nedir?

Almanak nedir?

Almanak Gök Bilim Yıllığı olarak bilinir. Bayram gibi özel günleri belli günleri gösterir. Bilim konularına açıklık sağlayan takvim veya kitap olarak bilinir. Kitap biçiminde bir takvim de denilebilir.

 

Bu kitaplarda güneşin, ayın doğuşu, güneş tutulmaları gibi farklı bilgilerde yer alır. Geçen zamandan dolayı içeriği genişletilmiştir. Yakın tarih olaylarını da ele almışlardır. Coğrafya, nüfus, ekonomi gibi ana konuları işlemiştir. İçi istatistik ve farklı grafiklerle doludur.

 

Eskisi kadar değerleri kalmamıştır. Sonrasında tarım, hastalıklardan koruma yöntemleri gibi değişik bilgiler vermeye başlamıştır. Fransa da yılda bir kez yayınlanırdı. Bir zamanlar neredeyse İncil kadar önemli bir yere sahip oldu. Astronomi de oldukca önemli bir yerleri vardır.

 

What is Almanac?


Almanac is known as the Sky Science Yearbook. Special days like holidays show certain days. It is known as a calendar or book to clarify science subjects. It can also be called a calendar in the form of a book. These books contain different information such as the sun, moonrise and solar eclipses. The content has been extended due to the last time. They also discussed recent historical events. He has worked on topics such as geography, population and economy. It is filled with statistics and different graphics. They have no more value than before. After that, agriculture started to give different information such as methods of protection from diseases. France was published once a year. Once upon a time it was almost as important as the Bible. Astronomy also has a very important place.

Servis Hizmetini Sunduğumuz Cihazlar

TIKLA ARA